5 kroků ke změně kariéry

04.09.2013 13:57

Změna kariéry se obvykle neodehraje ze dne na den, je to dlouhodobý proces. Motivace ke změně je často negativní: "Tohle už dělat nechci!", "Tady už nevydržím ani den!". Je nám tedy často jasné, co nechceme. Ale co chceme místo toho? Co jiného bychom měli dělat? Jakým směrem by se naše budoucí kariéra měla ubírat?

Když v člověku definitivně uzraje rozhodnutí, že je čas na změnu (nebo ho k tomu donutí okolnosti), potřebuje postupně projít pěti fázemi:

1. Sebepoznání

Aby se člověk dobře rozhodnul, co dělat, musí poznat sám sebe. Prozkoumejte důkladně, co vás vlastně baví. Jaké činnosti děláte rádi a přinášejí vám uspokojení? Jaké jsou vaše silné stránky, co umíte opravdu dobře, k čemu máte nadání, co vám jde snadno? Jaký je váš žebříček hodnot, co je pro vás opravdu důležité? Kdy v minulosti vás vaše práce nejvíce uspokojovala a proč, kdy tomu bylo naopak? Co rozhodně dělat nechcete, čemu byste se v budoucnosti chtěli vyhnout? Koho po pracovní stránce obdivujete, komu byste se chtěli podobat? Komu jeho práci závidíte a proč? Jaký je váš přirozený biorytmus a jaké rozložení pracovních aktivit a míra pracovní zátěže vám vyhovuje? Jaký jste osobnostní typ? S jakými typy lidí se vám nejlépe spolupracuje?

2. Prozkoumávání možností

Není třeba se okamžitě rozhodnout, co budete dělat dál. Dejte si na čas a prozkoumávejte různé možnosti. Zcela nezávazně si hrajte na "co by kdyby", představujte si sami sebe v různých rolích a prostředích.

Postupně si vypracujte seznam několika činností či profesí, které by se vám líbíly. Napište si, co vás na těchto činnostech nejvíc přitahuje a co vás naopak odrazuje, z čeho máte obavy. Zjistěte, jaké znalosti, dovednosti a další podmínky či požadavky jsou potřebné pro jejich vykonávání. Najděte a zkontaktujte lidi, kteří už tyto činnosti úspěšně vykonávají, zeptejte se jich na jejich zkušenosti.

3. Rozhodování

Určete si kritéria, která jsou pro vás důležitá pro vaši budoucí práci (např. množství volného času, možnost cestování, výše příjmu atd.) a posuďte podle nich svůj "shortlist" pracovních aktivit. Představte si sami sebe, pokud byste se rozhodli pro určitou možnost, za rok nebo za pět let. Jak bude vypadat váš život? Jak se budete cítit? Jak budete zpětně hodnotit své rozhodnutí?

Existuje ještě řada dalších rozhodovacích technik, které můžete použít. Pokud vám žádná z nich nepomůže, hoďte si prostě korunou! Nenechte se svázat a ochromit pocitem osudovosti a nezvratnosti vašeho rozhodnutí. Nerozhodujete se přece jednou provždy na celý zbytek vašeho života! Změnit práci můžete v životě kolikrát budete chtít. Pokud vám vaše rozhodnutí časem nebude vyhovovat, můžete ho přeci opět změnit. I když se teď rozhodnete dobře, jak můžete vědět, co bude za pět nebo za deset let? Je možné, že se časem dostanete do situace, kdy budete pociťovat potřebu další změny. A proč ne?

4. Plánování

Jakmile jste se jednou rozhodli, už neotálejte a jděte hned do akce! Sestavte si svůj akční plán. Naplánujte si kroky, které bude potřeba učinit na cestě k vaší nové práci, a dejte těmto krokům konkrétní termíny. Takovými kroky může být např. přihlášení se na kurz, oslovení potenciálních zaměstnavatelů, zpracování podnikatelského záměru ...

5. Realizace

Pusťte se do realizace vašeho akčního plánu, pěkně krok za krokem. Dodržujte naplánovaný harmonogram, případně ho upravte podle aktuální situace. Každý krok vyhodnoťte - co se podařilo, co se nepodařilo a co z toho pro vás vyplývá? Za každý úspěšně zrealizovaný krok se nezapomeňte odměnit :-)

 

Všemi těmito fázemi můžete procházet buď sami, nebo požádat o pomoc dobrého kamaráda, nebo můžete využít služeb profesionálního kouče.

 

Co bylo pro vás nejdůležitější při změně kariéry?

Co vám při tom nejvíce pomoho?

Napište svůj komentář do diskuze!

Diskusní téma: 5 kroků ke změně kariéry

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek