Hra na personalistu a uchazeče

19.01.2016 13:40

Na trhu práce neustále probíhá zajímavá hra. Hrají ji dva týmy.

První tým si nazvěme třeba SK Personalisté. Do tohoto týmu patří všichni personalisté, náboráři, recruiteři, headhunteři a personální konzultanti, kteří pracují buď přímo ve firmách, nebo v personálních agenturách. Jejich cílem je obsadit volné pozice ve firmách, a to co nejlepšími kandidáty. Základní předpoklad zní, že aby bylo možné posoudit, zda je kandidát opravdu vhodný, musíme se toho o něm co nejvíce dozvědět.

Způsob výběru zaměstnanců do firem (především do velkých korporací) se za posledních 20 let výrazně změnil. Už dávno nestačí pouhý pohovor. Tým SK Personalisté je přesvědčen, že je třeba kandidáty prosvítit laserovým paprskem, prozkoumat je až do morku kostí a zjistit tak jejich silné stránky, odhalit jejich slabiny a potenciální rizika, objevit jejich skrytý potenciál, zmapovat jejich osobnost, vynést na světlo jejich nejskrytější motivy, hodnoty a bůhvíco ještě. Je to pěkná hra. Dává totiž hráčům opojný pocit důležitosti a moci nad osudy druhých. Říká se tomu "práce s lidskými zdroji".

K takto velkému úkolu je třeba velkých nástrojů. Různé testy a dotazníky se při výběru lidí používaly už dávno, dát uchazeči do ruky tužku a papír už je ale dneska out. A tak vznikají a používají se čím dál sofistikovanější psychodiagnostické systémy. Uchazeč na počítači on-line během půl hodiny odkliká odpovědi na pár desítek otázek, a následně systém personalistovi vygeneruje Všeodhalující Zprávu. Možná byste se divili, co všechno se o vás personalista z takové Zprávy dozví. Taková zpráva podrobně popíše vaši osobnost a její jednotlivé rysy, uvede, pro jaké pozice se hodíte a pro jaké nikoliv, jak budete v budoucnu reagovat při zvýšené zátěži a stresu, zda máte nebo nemáte předpoklady pro vedení lidí, zda jste nebo nejste ochotní se dále rozvíjet, jaký je váš potenciál, jací budete za 10 let ... Zpráva je přehledná, barevná, doplněná pěknými grafy a škálami. Systém také okamžitě porovná více kandidátů a seřadí je podle vhodnosti pro určitou pozici.

Zní vám to téměř jako utopie? Však také je. Říkáte, že lidská osobnost je příliš komplexní a komplikovaná, než aby jí bylo možné postihnout jedním dotazníkem? Říkáte, že se lidé mění a vyvíjejí? Že je ve hře mnoho dalších proměnných, které takový systém nebere v úvahu? Máte pravdu. Ale SK Personalisté svému systému věří.

Často ale ani taková Zpráva nestačí. Co když uchazeč nevyplnil dotazník zcela upřímně a podle pravdy? Co když se přetvařoval a stylizoval? Je třeba ho vidět naživo, v akci. A tak šup s ním na Assessment Centrum! Ideálně celodenní nebo dokonce vícedenní akce, plná náročných úkolů, které uchazeč plní buď sám, nebo společně s ostatními uchazeči. Přitom ho neustále pozoruje a hodnotí početný tým personalistů a každé jeho slovo a gesto pečlivě analyzuje a interpretuje. To, jak se chováte v Assessment Centru, totiž jasně predikuje, jak se budete chovat v reálných pracovních situacích.

Zdá se vám to dost nejisté? Říkáte, že situace a úkoly v Assessment Centru jsou umělé? Že lidé a prostředí jsou tam pro vás nové a neznámé? Že vaše motivace v tuto chvíli je úplně jiná, než bude později v reálné práci? Že se možná sami hodnotitelé často neshodnou, co ten nebo onen projev chování vlastně znamená? Máte pravdu. Ale SK Personalisté svým metodám věří.

Nakonec možná dojde i na ten pohovor - nemůže to ale být jen tak obyčejný pohovor. Musí být "behaviorální" nebo "competence oriented". Jen tak odhalíme o uchazeči opravdu všechno!

Na tak náročnou a odbornou činnost musí být členové týmu SK Personalisté náležitě připraveni. A tak se účastní mnoha kurzů a výcviků, absolvují certifikační tréninky, kazuistické workshopy ... Celé to stojí mnoho času a peněz. Pak je ještě třeba zaplatit licence na využívání psychodiagnostických nástrojů, kredity za on-line vyhodnocení dotazníků, poradenské firmy, které připraví Assessment Centrum "na míru", externí konzultanty atd. atd. Že je to opravdu drahé? Nevadí, velké firmy na to mají. Promítnou to totiž do ceny svým koncovým zákazníkům. A poradenské společnosti mají dobrý byznys.

Teď se podívejme na druhý tým. Říkejme jim třeba RC Uchazeči. Do tohoto týmu patří všichni lidé, kteří se ucházejí o práci, zejména u velkých firem. Jejich cílem je získat práci. Aby to mohli dokázat, musejí však překonat dobře vycvičený a vyzbrojený tým SK Peronalistů. Proklouznout jejich sofistikovanou sítí.

Uchazeči vesměs tahají za kratší konec provazu. Nevědí totiž dopředu, jaká očekávání musí splnit, aby v této hře bodovali. Jaké vlastnosti a předpoklady personalisté právě u této pozice považují za zásadní a důležité? A jak je budou posuzovat? Co vlastně chtějí vidět a slyšet? Když budu v Assessment centru v týmové diskusi aktivně prosazovat svoje názory, usoudí, že jsem přirozený lídr, nebo že jsem příliš dominantní a nejsem tudíž dobrý týmový hráč?

Uchazeči vědí, že nejsou dokonalí. Že mají své slabé stránky a nedostatky. Jak to udělat, aby je personalisté neodhalii? Je třeba zjistit, jak na to. A tak se to na internetu hemží poradenskými stránkami a diskusními fóry, kde se dozvíte, jak správně napsat životopis a motivační dopis, jak se chovat u výběrového řízení a čeho se zásadně vyvarovat, jaké otázky a úkoly máte očekávat a jak se na ně připravit. Jak se prezentovat a jak sám sebe co nejlépe prodat. Co o sobě prozradit a co zamlčet. Na trhu je spousta knížek a příruček s názvy jako "Jak získat práci" nebo "Jak uspět při pohovoru". Kromě toho si můžete najmout poradce nebo kouče, se kterým si můžete vhodné chování přímo nacvičovat na modelových situacích. 

Opět je to velký byznys. Uchazeči do něj sice nemohou investovat tolik prostředků, zato je jich ale hodně, a řada z nich se na trhu práce ocitá i opakovaně.

Uchazečům často není vůbec příjemné, že se před personalisty musejí téměř "svléknout do naha", že někde po firmách kolují jejich osobnostní profily s údaji mnohem citlivějšími, než je jejich rodné číslo. Že často vůbec nevědí, jaké závěry si o nich personalisté udělali, že je s výsledky testů nebo Assessmentu nikdo neseznámí. Ale pokud chtějí pracovat ve vysněné Velké Korporaci, často se domnívají, že jim nezbývá nic jiného, než to skousnout.

Tak tu hru společně hrajeme. Personalisté se snaží "dostat" uchazeče, a uchazeči se snaží "dostat" personalisty. Na obou stranách je mnoho iracionálních předpokladů, mnoho taktizování, mnoho přetvařování.

 

Komu v té hře fandíte?

A líbí se vám její pravidla?

Je možné v té hře nehrát?

Napište svůj komentář do diskuse!

 

Diskusní téma: Hra na personalistu a uchazeče

Datum: 23.07.2021

Vložil: RODERO2413

Titulek: Доброго дня

Всем здравствуйте!!

Они должны обсудить сроки затраты последовательность работ. Главным элементом системы зажигания то есть воспламенения топливовоздушной смеси в двигателях внутреннего сгорания является катушка зажигания или трансформатор. При неправильной настройке регулятора машину начинает бросать в сторону. Всего статор содержит три обмотки каждая из которых состоит из двух катушек. А те кто собирают чужие станки знают что было станком пять лет назад. На эту тему лучший ресурс вот https://3decom.ru/ .
Когда есть горячая и холодная вода в квартире тепло исправен унитаз и все краны люди даже не замечают этого а вот малейший сбой в обеспечении коммунальными услугами вызывает раздражение и возмущение. Таймеры может быть трудно диагностировать. Вопрос этот вообще то немного спорный и каждый второй источник утверждает по своему. Объем инструмента вырос от маленького простейшего чемоданчика к целому фургону профессионального комплекта. Балансир изготавливается из профильного проката двутаврового сечения одноблочным или двухблочным.
Хорошего дня!

Datum: 23.07.2021

Vložil: XRumerTest

Titulek: Test, just a test

Hello. And Bye.

Datum: 17.07.2021

Vložil: EdwardoZorgo

Titulek: victorious unwebbed Hotobuits

dating a guy you met at the club wealthy sorority girls dating in nyc whats the stat on dating before marriage drake dating 18 yr old girl privacy in online dating apps [url=https://du.heyimalive.space]groveling [/url] most popular free dating sites australia are paid dating sites better than pof staying safe online dating seniors gh online dating free dating sim list lisdoonvarna matchmaking festival wiki match.com dating tips and advice christian dating free site web the white man's guide to dating black women best dating ad headlines best dating scene in us naked 10 boy and 9 girl dating what is the hiv dating site free long term relationship dating sites best dating sim sex games

Datum: 17.07.2021

Vložil: MassageImpaiff

Titulek: Optimal upscale body rub new york Soho

Are you looking for an nuru massage NY, happy ending massage NY, exotic massage NY, tantric massage NY, adult massage NY or body to body massage NY? Nuru Massage In Manhattan, NY were the first to offer sensational and slippery massage and we are dedicated to it for now. If you want the most erotic massage service, look no further than the Nuru Massage In Manhattan, NY. Our parlour massage, japanese massage, four hands massage girls will pleasure you like no one before.
Massage body to body: [url=https://nurumassager.com/]massage new york[/url] 4hands massage[/url]

Datum: 17.07.2021

Vložil: PRIOLEAU1304

Titulek: Всем доброго дня

Добрый день.

Все системы должны бесперебойно взаимодействовать друг с другом. Состояние исправность бензонасоса сказывается на стабильности работы двигателя расходе пуске мотора. Какие параметры необходимо учитывать при выборе наждачного круга? Для чего подключают к реле времени контактор магнитный пускатель и автоматический выключатель автомат? Здесь дверные коробки будут кардинально отличаться. Более детально по этой теме очень полезный ресурс здесь https://chastotnikispb.ru/ .
На аппарате откручивают крышку и заливают внутрь теплообменника жидкость от отложений и накипи. Материал и покрытие пластин. Трансформаторы могут быть источниками фазовых искажений. Инженерные сети и системы являются основой жизнедеятельности абсолютно любого здания. Однако существуют определённые стандарты которым должен соответствовать документ.
Удачи всем!

Datum: 17.07.2021

Vložil: best face care products

Titulek: best face care products


My brother suggested I might like this blog. He was entirely right. This post actually made my day. You can not imagine just how much time I had spent for this info! Thanks! best face care products agout.prizsewoman.com/map13.php

Datum: 17.07.2021

Vložil: Edwardozibre

Titulek: stalkless pleural Drangurne

christian online dating in south florida worst guys from dating show take me out guy dating miley cyrus dating sites that dont require profile to browse dating vietnamese american guy [url=https://ap.judiconfuzz.site]chickenhearted [/url] gay free dating and sexting online personals and internet dating dating a mediterranean man professionals dating toronto top best dating site lake in the hills dating site dr phil dating disasters full episode free best geek dating groups on fb first dating website ever werewolf boy dating witch girl cartoon speed dating anglesey rumor dating kpop idol books on dating as a man with borderline best wealthy dating websites league of legends team builder matchmaking

Datum: 15.07.2021

Vložil: Saf

Titulek: Maid to clean house Williamsburg

[b][url=https://house-cleaner-nyc.com]Deep cleaning[/url][/b]

HI.
In modern the companies work competent specialists.

Cleaning international company Cleaning service appeared total-only 6 years ago, this notwithstanding swift dynamic mprovement still does not cease surprise all ours rivalsandnew customers , however practically none special secret in the swift improvement of our firms notavailable.
Despite on the impressive practical gained experience, service staff systematically enhances his qualification on diverse training and on courses. Listed assist perfect measure master new equipment and equipment .

Employees of our company are ready to provide professional cleaning services such as:

General cleaning apartments, workshops , stores and offices
Daily maintenance of cleanliness in the room
Deep cleansing and decorative treatment of floors slip prevention
Putting order after repair and construction work
Chemical cleaning of all types of carpet
Cleaning exterior glass surfaces, cleaning building facades
Seasonal cleaning outside the building
Disposal of trash and snow under license.

And likewise you can order:

Mattress cleaning, Postconstruction cleaning, Cleaning and tidying up., Corporate cleaning, Professional house cleaning, Best house cleaning, Marble care]

We commit cleaning only special cleaning supply. Fast increase in the number of cleaning firms in Prospect Hights proves that and in the area represented learned to appreciate own free time.
Serving around Williamsburg AND ON ALL STREETS, SUCH AS: High Bridge, Throgs Neck, City Line , Waterside Plaza, Grasmere .

And so exclusively you can here be sure, come in specified site and make an order services .

Datum: 14.07.2021

Vložil: LarryVaw

Titulek: LarryVaw


Wow! Finally I got a webpage from where I be able to in fact get valuable information concerning my study and knowledge.

Datum: 14.07.2021

Vložil: EdwardoZorgo

Titulek: uneventful happygolucky Hotobuits

young professional dating columbia sc popular japanese dating sites best dating sites in wisconsin jacksonville fl tranny dating sex single parent dating sleepover [url=https://a.madiriongfizz.site]lowpressure [/url] trailer trash dating sites are claire and jamie dating in real life sensing dating to relationship thailand pattaya dating sites dating a young single father reddit gay dating apps free chat colombian dating online percentage of people online dating in 2018 amazing facts about online dating dating coach columbia mo teenage dating abuse articles sean jenkins dating site get replies on dating sites craigslist dating site reviews speed dating colchester slug and lettuce

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Přidat nový příspěvek