Hra na personalistu a uchazeče

19.01.2016 13:40

Na trhu práce neustále probíhá zajímavá hra. Hrají ji dva týmy.

První tým si nazvěme třeba SK Personalisté. Do tohoto týmu patří všichni personalisté, náboráři, recruiteři, headhunteři a personální konzultanti, kteří pracují buď přímo ve firmách, nebo v personálních agenturách. Jejich cílem je obsadit volné pozice ve firmách, a to co nejlepšími kandidáty. Základní předpoklad zní, že aby bylo možné posoudit, zda je kandidát opravdu vhodný, musíme se toho o něm co nejvíce dozvědět.

Způsob výběru zaměstnanců do firem (především do velkých korporací) se za posledních 20 let výrazně změnil. Už dávno nestačí pouhý pohovor. Tým SK Personalisté je přesvědčen, že je třeba kandidáty prosvítit laserovým paprskem, prozkoumat je až do morku kostí a zjistit tak jejich silné stránky, odhalit jejich slabiny a potenciální rizika, objevit jejich skrytý potenciál, zmapovat jejich osobnost, vynést na světlo jejich nejskrytější motivy, hodnoty a bůhvíco ještě. Je to pěkná hra. Dává totiž hráčům opojný pocit důležitosti a moci nad osudy druhých. Říká se tomu "práce s lidskými zdroji".

K takto velkému úkolu je třeba velkých nástrojů. Různé testy a dotazníky se při výběru lidí používaly už dávno, dát uchazeči do ruky tužku a papír už je ale dneska out. A tak vznikají a používají se čím dál sofistikovanější psychodiagnostické systémy. Uchazeč na počítači on-line během půl hodiny odkliká odpovědi na pár desítek otázek, a následně systém personalistovi vygeneruje Všeodhalující Zprávu. Možná byste se divili, co všechno se o vás personalista z takové Zprávy dozví. Taková zpráva podrobně popíše vaši osobnost a její jednotlivé rysy, uvede, pro jaké pozice se hodíte a pro jaké nikoliv, jak budete v budoucnu reagovat při zvýšené zátěži a stresu, zda máte nebo nemáte předpoklady pro vedení lidí, zda jste nebo nejste ochotní se dále rozvíjet, jaký je váš potenciál, jací budete za 10 let ... Zpráva je přehledná, barevná, doplněná pěknými grafy a škálami. Systém také okamžitě porovná více kandidátů a seřadí je podle vhodnosti pro určitou pozici.

Zní vám to téměř jako utopie? Však také je. Říkáte, že lidská osobnost je příliš komplexní a komplikovaná, než aby jí bylo možné postihnout jedním dotazníkem? Říkáte, že se lidé mění a vyvíjejí? Že je ve hře mnoho dalších proměnných, které takový systém nebere v úvahu? Máte pravdu. Ale SK Personalisté svému systému věří.

Často ale ani taková Zpráva nestačí. Co když uchazeč nevyplnil dotazník zcela upřímně a podle pravdy? Co když se přetvařoval a stylizoval? Je třeba ho vidět naživo, v akci. A tak šup s ním na Assessment Centrum! Ideálně celodenní nebo dokonce vícedenní akce, plná náročných úkolů, které uchazeč plní buď sám, nebo společně s ostatními uchazeči. Přitom ho neustále pozoruje a hodnotí početný tým personalistů a každé jeho slovo a gesto pečlivě analyzuje a interpretuje. To, jak se chováte v Assessment Centru, totiž jasně predikuje, jak se budete chovat v reálných pracovních situacích.

Zdá se vám to dost nejisté? Říkáte, že situace a úkoly v Assessment Centru jsou umělé? Že lidé a prostředí jsou tam pro vás nové a neznámé? Že vaše motivace v tuto chvíli je úplně jiná, než bude později v reálné práci? Že se možná sami hodnotitelé často neshodnou, co ten nebo onen projev chování vlastně znamená? Máte pravdu. Ale SK Personalisté svým metodám věří.

Nakonec možná dojde i na ten pohovor - nemůže to ale být jen tak obyčejný pohovor. Musí být "behaviorální" nebo "competence oriented". Jen tak odhalíme o uchazeči opravdu všechno!

Na tak náročnou a odbornou činnost musí být členové týmu SK Personalisté náležitě připraveni. A tak se účastní mnoha kurzů a výcviků, absolvují certifikační tréninky, kazuistické workshopy ... Celé to stojí mnoho času a peněz. Pak je ještě třeba zaplatit licence na využívání psychodiagnostických nástrojů, kredity za on-line vyhodnocení dotazníků, poradenské firmy, které připraví Assessment Centrum "na míru", externí konzultanty atd. atd. Že je to opravdu drahé? Nevadí, velké firmy na to mají. Promítnou to totiž do ceny svým koncovým zákazníkům. A poradenské společnosti mají dobrý byznys.

Teď se podívejme na druhý tým. Říkejme jim třeba RC Uchazeči. Do tohoto týmu patří všichni lidé, kteří se ucházejí o práci, zejména u velkých firem. Jejich cílem je získat práci. Aby to mohli dokázat, musejí však překonat dobře vycvičený a vyzbrojený tým SK Peronalistů. Proklouznout jejich sofistikovanou sítí.

Uchazeči vesměs tahají za kratší konec provazu. Nevědí totiž dopředu, jaká očekávání musí splnit, aby v této hře bodovali. Jaké vlastnosti a předpoklady personalisté právě u této pozice považují za zásadní a důležité? A jak je budou posuzovat? Co vlastně chtějí vidět a slyšet? Když budu v Assessment centru v týmové diskusi aktivně prosazovat svoje názory, usoudí, že jsem přirozený lídr, nebo že jsem příliš dominantní a nejsem tudíž dobrý týmový hráč?

Uchazeči vědí, že nejsou dokonalí. Že mají své slabé stránky a nedostatky. Jak to udělat, aby je personalisté neodhalii? Je třeba zjistit, jak na to. A tak se to na internetu hemží poradenskými stránkami a diskusními fóry, kde se dozvíte, jak správně napsat životopis a motivační dopis, jak se chovat u výběrového řízení a čeho se zásadně vyvarovat, jaké otázky a úkoly máte očekávat a jak se na ně připravit. Jak se prezentovat a jak sám sebe co nejlépe prodat. Co o sobě prozradit a co zamlčet. Na trhu je spousta knížek a příruček s názvy jako "Jak získat práci" nebo "Jak uspět při pohovoru". Kromě toho si můžete najmout poradce nebo kouče, se kterým si můžete vhodné chování přímo nacvičovat na modelových situacích. 

Opět je to velký byznys. Uchazeči do něj sice nemohou investovat tolik prostředků, zato je jich ale hodně, a řada z nich se na trhu práce ocitá i opakovaně.

Uchazečům často není vůbec příjemné, že se před personalisty musejí téměř "svléknout do naha", že někde po firmách kolují jejich osobnostní profily s údaji mnohem citlivějšími, než je jejich rodné číslo. Že často vůbec nevědí, jaké závěry si o nich personalisté udělali, že je s výsledky testů nebo Assessmentu nikdo neseznámí. Ale pokud chtějí pracovat ve vysněné Velké Korporaci, často se domnívají, že jim nezbývá nic jiného, než to skousnout.

Tak tu hru společně hrajeme. Personalisté se snaží "dostat" uchazeče, a uchazeči se snaží "dostat" personalisty. Na obou stranách je mnoho iracionálních předpokladů, mnoho taktizování, mnoho přetvařování.

 

Komu v té hře fandíte?

A líbí se vám její pravidla?

Je možné v té hře nehrát?

Napište svůj komentář do diskuse!

 

Diskusní téma: Hra na personalistu a uchazeče

Datum: 26.09.2020

Vložil: Danil

Titulek: Жизнь на юге


[url=https://south.life/]особенности краснодарского края[/url]

Datum: 25.09.2020

Vložil: EarlineFax

Titulek: Do Your Friends Laugh OR Help You When You Trip?Ridiculousness

[url=https://ridiculousness.uzpost.info/do-your/f82dl7Gbn2FlZp8][img]https://i.ytimg.com/vi/Fge4Ogl1-1o/hqdefault.jpg[/img][/url]

Do Your Friends Laugh [url=https://ridiculousness.uzpost.info/do-your/f82dl7Gbn2FlZp8]OR[/url] Help You When You Trip?Ridiculousness

Datum: 25.09.2020

Vložil: IdarkaIdess

Titulek: скачать fifa

Да, я вас понимаю.

---
Давайте поговорим. скачать фифа, скачать fifa и [url=https://15fifa.ru/]скачать ea sports fifa 15[/url] скачать fifa

Datum: 25.09.2020

Vložil: DavidPax

Titulek: Кориолисовые сенсоры Micro Motion серии F для измерений расхода и плотности

Кориолисовые сенсоры Micro Motion® серии F предназначены для высокоточных измерений массового расхода, объемного расхода, а также для измерения плотности. Приборы серии F выпускаются с гладким покрытием, которое обеспечивает удобство очистки; кроме того, все сенсоры серии F могут быть установлены с возможностью самодренирования.
[url=https://neftel.ru/rashodomer-micro-motion][img]https://dfc-co.com/wp-content/uploads/2018/04/48-1.jpg[/img][/url]
Наилучшее качество измерений расхода и плотности обеспечивается компактным, дренируемым расходомером
• Высокая чувствительность при компактном дизайне позволяет увеличить надежность технологического контроля
• Легко очищаемая самодренируемая конструкция позволяет осуществлять быструю замену рабочей среды Широкий диапазон областей применения • Использование совместно с преобразователем FMT для систем дозирования
• Для упрощения установки возможно использование новой 2-х проводной схемы питания по токовой петле
• Возможность использования модуля беспроводной связи Wireless THUM™, PROFIBUS-DP и DeviceNet™ протоколов для повышения эксплуатационной гибкости
• Детали изготовлены из нержавеющей стали либо из никелевых сплавов, а также исполнение для работы на высоких температурах и давлениях Превосходная надежность и безопасность
• Доступна диагностика Smart Meter Verification для быстрой и полной проверки характеристик измерительного прибора без прерывания технологического процесса

Кориолисовые расходомеры Micro Motion производства Emerson Process Management используются для широкого диапазона задач, они подходят для измерения сверхмалых и сверхбольших расходов. Приборы Micro Motion применяются для криогенных, санитарных, высокотемпературных приложений, в том числе для работы на высоком давлении. Для обеспечения совместимости с технологическими средами, компоненты сенсоров компании Micro Motion, контактирующие с измеряемой средой, могут изготавливаться из различных материалов. В настоящее время приборы компании Micro Motion являются непревзойденными по простоте установки и эксплуатационной гибкости благодаря возможности двухпроводного подключения к промышленным сетям.

Кориолисовые расходомеры. Кориолисовые расходомеры обладают значительными преимуществами по сравнению с традиционными объемными расходомерами.
Кориолисовые расходомеры:
• Обеспечивают точные и воспроизводимые измерения в широком диапазоне расходов и условий технологического процесса.
• Осуществляют прямое измерение массового расхода и плотности, а также измерение объёмного расхода и температуры; все измерения выполняются одним прибором.
• Не имеют движущихся частей, что приводит к минимизации эксплуатационных расходов.
• Не требуют прямолинейных участков трубопровода или установки устройств для выпрямления потока, что приводит к упрощению и удешевлению монтажа.
• Предоставляют возможность расширенной диагностики как самого расходомера, так и технологического процесса.

Кориолисовые сенсоры Micro Motion серии F.

Cенсоры расхода Micro Motion серии F имеют компактное исполнение, что позволяет размещать их в ограниченном пространстве; в то же время обеспечивается высочайшая точность измерений расхода и плотности практически для всех задач, включающих перекачку жидких или газообразных сред. С сенсорами серии F можно забыть о дорогих повторных калибровках; для серии F достаточно одной калибровки, которая подходит для всех случаев измерения потоков жидкостей, газов и смесей. При конструировании каждого сенсора серии F компания Micro Motion использует весь свой накопленный опыт в данной области. Детали сенсоров серии F, контактирующие с рабочей средой, могут быть изготовлены из нержавеющей стали, либо из никелевых сплавов; это позволяет выбрать детали, материал которых наиболее совместим с рабочей средой. Отдельные модели серии F доступны в исполнениях для работ при высоких температурах и давлениях.

Купить с доставкой расходомер Micro Motion можно [url=https://neftel.ru/rashodomer-micro-motion]neftel.ru/rashodomer-micro-motion[/url]

Datum: 25.09.2020

Vložil: Juliaevene

Titulek: Making Tobi and Manny's FIRST Music Video ( Destined For Greatness )

[url=https://konstantinbts.denewss.info/eWp-nJZnp2HHu58/making-tobi][img]https://i.ytimg.com/vi/C8Lg35s0aYg/hqdefault.jpg[/img][/url]

Making Tobi and Manny's FIRST Music Video ( Destined For Greatness [url=https://konstantinbts.denewss.info/eWp-nJZnp2HHu58/making-tobi])[/url]

Datum: 24.09.2020

Vložil: AnthonyFrirl

Titulek: самые лучшие сериалы смотреть онлайн

Привет всем! прикольный у вас сайт!
Нашел интересную базу кино: [url=https://kinobunker.net/]новинки кино 2020 онлайн лучшие[/url]
Здесь: [url=https://kinobunker.net/novinki/]смотреть лучшие новинки ужасов 2020[/url] смотреть лучшие российские новинки фильмов список 2019
Тут: https://kinobunker.net/1684-obitel-lzhi-house-of-lies-sezon-3-2014.html Обитель Лжи / House of Lies (Сезон 3) (2014) смотреть онлайн бесплатно
Здесь: Кассовые сборы в Китае увеличились на 50 процентов [url=https://kinobunker.net/9453-kassovye-sbory-v-kitae-uvelichilis-na-50-procentov.html] Кассовые сборы в Китае увеличились на 50 процентов [/url]

Datum: 24.09.2020

Vložil: Yolandaknold

Titulek: Kevin Harlan - NBA 2KTV S6. Ep. 29

[url=https://2ksports.mnmore.info/kevin-harlan/na6WzL2Bq7C7f6Q.html][img]https://i.ytimg.com/vi/lv1fZIuyWLA/hqdefault.jpg[/img][/url]

Kevin Harlan - NBA 2KTV S6. [url=https://2ksports.mnmore.info/kevin-harlan/na6WzL2Bq7C7f6Q.html]Ep.[/url] 29

Datum: 24.09.2020

Vložil: Tommyacisa

Titulek: фильмы мелодрамы новинки бесплатно в хорошем качестве

Приветствую! интересный у вас сайт!
Нашел класную базу кино: [b] ужасы бесплатно в хорошем качестве [/b] [url=https://kinoklan.net/]https://kinoklan.net/[/url]
Здесь: [url=https://kinoklan.net/vestern/]смотреть бесплатно хорошие вестерны[/url] смотреть фильмы онлайн вестерны лучшие рейтинг 2019
Здесь: https://kinoklan.net/10554-rezhisser-vedmy-snimet-serial-o-rasputine.html Режиссер "Ведьмы" снимет сериал о Распутине
Тут: https://kinoklan.net/15704-v-kannah-pobedili-parazity.html

Datum: 24.09.2020

Vložil: JamesHep

Titulek: инвестиции являются функцией процента

Привет, нужна информация про финансы?


RcaLzmKkbORR7MrZsJubMQ6mmZw3hZddph1NwuuRy6P5E62d1h9oy
• Опционные операции. Их сущность также заключается в сделке на срок, однако от оплаты может отказаться как покупатель, так и продавец, выплатив при этом заранее оговоренную сумму - опцион.
СЭЗ "Дангара" стала лидером по объемам вложенного в нее капитала.
Исмоилён: изменения в Налоговом кодексе Таджикистана откроют путь инвесторам.
Организация экономического сотрудничества и развития продолжает активную борьбу с льготными режимами.
На рынке ценных бумаг Украины, как правило, обращаются не сами ценные бумаги, а их заменители - сертификаты, часто выдаваемые акционерам на общую сумму купленных акций. Информация о рентабельности и надежности вновь созданных акционерных обществ чаще всего отсутствует. Все это говорит о непривлекательности фондового рынка Украины для потенциальных инвесторов.Datum: 24.09.2020

Vložil: Evelynvug

Titulek: Minecraft But I'm Hunting a Speedrunner with Mods - Challenge

[url=https://prestonminecraft.mndown.info/minecraft-but/taGbfmlkqW2MnI0][img]https://i.ytimg.com/vi/Pl9L5-H7SeU/hqdefault.jpg[/img][/url]

Minecraft But I'm [url=https://prestonminecraft.mndown.info/minecraft-but/taGbfmlkqW2MnI0]Hunting[/url] a Speedrunner with Mods - Challenge

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Přidat nový příspěvek