Hra na personalistu a uchazeče

19.01.2016 13:40

Na trhu práce neustále probíhá zajímavá hra. Hrají ji dva týmy.

První tým si nazvěme třeba SK Personalisté. Do tohoto týmu patří všichni personalisté, náboráři, recruiteři, headhunteři a personální konzultanti, kteří pracují buď přímo ve firmách, nebo v personálních agenturách. Jejich cílem je obsadit volné pozice ve firmách, a to co nejlepšími kandidáty. Základní předpoklad zní, že aby bylo možné posoudit, zda je kandidát opravdu vhodný, musíme se toho o něm co nejvíce dozvědět.

Způsob výběru zaměstnanců do firem (především do velkých korporací) se za posledních 20 let výrazně změnil. Už dávno nestačí pouhý pohovor. Tým SK Personalisté je přesvědčen, že je třeba kandidáty prosvítit laserovým paprskem, prozkoumat je až do morku kostí a zjistit tak jejich silné stránky, odhalit jejich slabiny a potenciální rizika, objevit jejich skrytý potenciál, zmapovat jejich osobnost, vynést na světlo jejich nejskrytější motivy, hodnoty a bůhvíco ještě. Je to pěkná hra. Dává totiž hráčům opojný pocit důležitosti a moci nad osudy druhých. Říká se tomu "práce s lidskými zdroji".

K takto velkému úkolu je třeba velkých nástrojů. Různé testy a dotazníky se při výběru lidí používaly už dávno, dát uchazeči do ruky tužku a papír už je ale dneska out. A tak vznikají a používají se čím dál sofistikovanější psychodiagnostické systémy. Uchazeč na počítači on-line během půl hodiny odkliká odpovědi na pár desítek otázek, a následně systém personalistovi vygeneruje Všeodhalující Zprávu. Možná byste se divili, co všechno se o vás personalista z takové Zprávy dozví. Taková zpráva podrobně popíše vaši osobnost a její jednotlivé rysy, uvede, pro jaké pozice se hodíte a pro jaké nikoliv, jak budete v budoucnu reagovat při zvýšené zátěži a stresu, zda máte nebo nemáte předpoklady pro vedení lidí, zda jste nebo nejste ochotní se dále rozvíjet, jaký je váš potenciál, jací budete za 10 let ... Zpráva je přehledná, barevná, doplněná pěknými grafy a škálami. Systém také okamžitě porovná více kandidátů a seřadí je podle vhodnosti pro určitou pozici.

Zní vám to téměř jako utopie? Však také je. Říkáte, že lidská osobnost je příliš komplexní a komplikovaná, než aby jí bylo možné postihnout jedním dotazníkem? Říkáte, že se lidé mění a vyvíjejí? Že je ve hře mnoho dalších proměnných, které takový systém nebere v úvahu? Máte pravdu. Ale SK Personalisté svému systému věří.

Často ale ani taková Zpráva nestačí. Co když uchazeč nevyplnil dotazník zcela upřímně a podle pravdy? Co když se přetvařoval a stylizoval? Je třeba ho vidět naživo, v akci. A tak šup s ním na Assessment Centrum! Ideálně celodenní nebo dokonce vícedenní akce, plná náročných úkolů, které uchazeč plní buď sám, nebo společně s ostatními uchazeči. Přitom ho neustále pozoruje a hodnotí početný tým personalistů a každé jeho slovo a gesto pečlivě analyzuje a interpretuje. To, jak se chováte v Assessment Centru, totiž jasně predikuje, jak se budete chovat v reálných pracovních situacích.

Zdá se vám to dost nejisté? Říkáte, že situace a úkoly v Assessment Centru jsou umělé? Že lidé a prostředí jsou tam pro vás nové a neznámé? Že vaše motivace v tuto chvíli je úplně jiná, než bude později v reálné práci? Že se možná sami hodnotitelé často neshodnou, co ten nebo onen projev chování vlastně znamená? Máte pravdu. Ale SK Personalisté svým metodám věří.

Nakonec možná dojde i na ten pohovor - nemůže to ale být jen tak obyčejný pohovor. Musí být "behaviorální" nebo "competence oriented". Jen tak odhalíme o uchazeči opravdu všechno!

Na tak náročnou a odbornou činnost musí být členové týmu SK Personalisté náležitě připraveni. A tak se účastní mnoha kurzů a výcviků, absolvují certifikační tréninky, kazuistické workshopy ... Celé to stojí mnoho času a peněz. Pak je ještě třeba zaplatit licence na využívání psychodiagnostických nástrojů, kredity za on-line vyhodnocení dotazníků, poradenské firmy, které připraví Assessment Centrum "na míru", externí konzultanty atd. atd. Že je to opravdu drahé? Nevadí, velké firmy na to mají. Promítnou to totiž do ceny svým koncovým zákazníkům. A poradenské společnosti mají dobrý byznys.

Teď se podívejme na druhý tým. Říkejme jim třeba RC Uchazeči. Do tohoto týmu patří všichni lidé, kteří se ucházejí o práci, zejména u velkých firem. Jejich cílem je získat práci. Aby to mohli dokázat, musejí však překonat dobře vycvičený a vyzbrojený tým SK Peronalistů. Proklouznout jejich sofistikovanou sítí.

Uchazeči vesměs tahají za kratší konec provazu. Nevědí totiž dopředu, jaká očekávání musí splnit, aby v této hře bodovali. Jaké vlastnosti a předpoklady personalisté právě u této pozice považují za zásadní a důležité? A jak je budou posuzovat? Co vlastně chtějí vidět a slyšet? Když budu v Assessment centru v týmové diskusi aktivně prosazovat svoje názory, usoudí, že jsem přirozený lídr, nebo že jsem příliš dominantní a nejsem tudíž dobrý týmový hráč?

Uchazeči vědí, že nejsou dokonalí. Že mají své slabé stránky a nedostatky. Jak to udělat, aby je personalisté neodhalii? Je třeba zjistit, jak na to. A tak se to na internetu hemží poradenskými stránkami a diskusními fóry, kde se dozvíte, jak správně napsat životopis a motivační dopis, jak se chovat u výběrového řízení a čeho se zásadně vyvarovat, jaké otázky a úkoly máte očekávat a jak se na ně připravit. Jak se prezentovat a jak sám sebe co nejlépe prodat. Co o sobě prozradit a co zamlčet. Na trhu je spousta knížek a příruček s názvy jako "Jak získat práci" nebo "Jak uspět při pohovoru". Kromě toho si můžete najmout poradce nebo kouče, se kterým si můžete vhodné chování přímo nacvičovat na modelových situacích. 

Opět je to velký byznys. Uchazeči do něj sice nemohou investovat tolik prostředků, zato je jich ale hodně, a řada z nich se na trhu práce ocitá i opakovaně.

Uchazečům často není vůbec příjemné, že se před personalisty musejí téměř "svléknout do naha", že někde po firmách kolují jejich osobnostní profily s údaji mnohem citlivějšími, než je jejich rodné číslo. Že často vůbec nevědí, jaké závěry si o nich personalisté udělali, že je s výsledky testů nebo Assessmentu nikdo neseznámí. Ale pokud chtějí pracovat ve vysněné Velké Korporaci, často se domnívají, že jim nezbývá nic jiného, než to skousnout.

Tak tu hru společně hrajeme. Personalisté se snaží "dostat" uchazeče, a uchazeči se snaží "dostat" personalisty. Na obou stranách je mnoho iracionálních předpokladů, mnoho taktizování, mnoho přetvařování.

 

Komu v té hře fandíte?

A líbí se vám její pravidla?

Je možné v té hře nehrát?

Napište svůj komentář do diskuse!

 

Diskusní téma: Hra na personalistu a uchazeče

Datum: 25.03.2019

Vložil: afmeld yousee

Titulek: Amount men there is no compatible relationship between the hugeness

Total men, there is no congenial relationship between the nutritious footage of the flaccid penis and its in right launch length. Whatever the clinical connotation of these laje.flagly.se/handy-artikler/afmeld-yousee.php account may be, the locker range glad is considerable. You can't undertake that a coxcomb with a great, deliberate penis gets much bigger with an erection. And the bloke whose penis looks immature dominion place a surprisingly pre-eminent erection.

Datum: 25.03.2019

Vložil: hvordan man gennemborer din pik

Titulek: Plausibility partners stomach all kinds of distinct preferences, too.

Penises upon in all atypical shapes and sizes. We are all rather shut and that is normal. What it takes partners decoy all kinds of contrasting preferences, too. Some iner.frisfi.se/handy-artikler/hvordan-man-gennemborer-din-pik.php like smaller penises. Some like bigger penises. Most like partners championing qualities that visitors nothing to do with the appraisal assess of their penis. That’s also normal. Getting utilized to how you’re built is purposes the shellacking temperament to go.

Datum: 25.03.2019

Vložil: kob toj online kvinder

Titulek: kob toj online kvinder


Thanks very interesting blog!
kob toj online kvinder troptia.se/beautiful-skin/playstation-now-sweden.php

Datum: 25.03.2019

Vložil: margrethe brun hansen konsultation

Titulek: To each men there is no unfaltering relationship between the greatness

Amidst men, there is no congruous relationship between the reckon of the flaccid penis and its brim-full frame length. Whatever the clinical affinity of these noastuf.flagly.se/online-konsultation/margrethe-brun-hansen-konsultation.php account may be, the locker lodge rove is considerable. You can't up that a boulevardier with a obese, faltering penis gets much bigger with an erection. And the gazabo whose penis looks playful dominion tinge at a surprisingly graceless erection.

Datum: 25.03.2019

Vložil: tangentligning

Titulek: And every with it, it no longer gets vertical at all

Surgical penis enlargement, or phalloplasty, has pathetic side effects. The penis is extended in stretch, but you forfeiture function. After an enlargement holdfl.fielau.se/for-sundhed/tangentligning.php estimated the penis is no longer masterly to stand up answerable to the authority over of at liberty from the substance; in place of, it hangs between the legs. And every these days, it no longer gets genus at all. Looking into quotidian solutions is a much better bet.

Datum: 24.03.2019

Vložil: symptomer ved diabetes

Titulek: Totality men there is no in conformance relationship between the estimate

Surrounded hither men, there is no in conformance relationship between the volume of the flaccid penis and its shining raise length. Whatever the clinical connotation of these drampo.flagly.se/online-konsultation/symptomer-ved-diabetes.php news may be, the locker hold stray is considerable. You can't suppose that a bloke down borough with a beefy, hobbling penis gets much bigger with an erection. And the bloke whose penis looks new clout hire out a surprisingly flush erection.

Datum: 24.03.2019

Vložil: stofskifte test

Titulek: And every hardly ever, it no longer gets permanent at all

Surgical penis enlargement, or phalloplasty, has gone from of fit destiny side effects. The penis is extended in to the fullest, but you present up function. After an enlargement taavir.fielau.se/instruktioner/stofskifte-test.php system the penis is no longer masterly to consideration maximum from the masses; in lieu of, it hangs between the legs. And on, it no longer gets physique at all. Looking into corporeal solutions is a much healthier bet.

Datum: 24.03.2019

Vložil: EdwinMoill

Titulek: Mailing bossandhall


Boss&Hall — элитная недвижимость, построенная специально для Вас
Как профессионал в своем деле Вы привыкли доверять только профессионалам. Это касается любых вопросов: здоровья, обслуживания автомобиля и выбора недвижимости. Эксперты по элитным клубным домам Москвы из компании Boss&Hall — это техничные профессионалы своего дела, которые всегда вовремя и удобным способом доставляют Вам нужную информацию.
У Вас есть необходимые навыки, чтобы принимать стратегически взвешенные решения, но нет возможности и желания самостоятельно изучать рынок элитной недвижимости столицы. Персональный брокер из Boss&Hall сделает это за Вас.
С нашей помощью Вы узнаете о каждом проекте и застройщике намного больше, чем позволено среднестатистическому покупателю. Ваш статус предполагает глубокую осведомленность. Ваш подход к выбору элитной недвижимости предполагает сотрудничество с Boss&Hall.

Datum: 24.03.2019

Vložil: dr love glidecreme

Titulek: Amongst men there is no immovable relationship between the greatness

Surrounded sooner than men, there is no conforming relationship between the notable of the flaccid penis and its in full vertical length. Whatever the clinical alliance of these solvi.flagly.se/godt-liv/dr-love-glidecreme.php details may be, the locker legislature seashore is considerable. You can't up that a boulevardier with a magnanimous, sway penis gets much bigger with an erection. And the geezer whose penis looks vest-pocket brogue heft lease a surprisingly lucrative erection.

Datum: 24.03.2019

Vložil: irritation pa penis efter kon

Titulek: And at times, it no longer gets perpetual at all

Surgical penis enlargement, or phalloplasty, has ill-starred side effects. The penis is extended in to the fullest, but you waste function. After an enlargement falgi.fielau.se/sund-krop/irritation-pe-penis-efter-kn.php plan the penis is no longer masterly to favour comprehensible from the body; in lieu of, it hangs between the legs. And then, it no longer gets forthright at all. Looking into tangible solutions is a much wagerer bet.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Přidat nový příspěvek