<a href=https://vslevitrav.com/>levitra from canada[/url]
Jaké máme možnosti?
Kdykoli se rozhodneme pro změnu kariéry, máme několik základních možností, jakým způsobem budeme nadále "ve světě práce" fungovat. Každá z nich má své výhody i nevýhody, příležitosti i rizika.
1. Klasické zaměstnání
Tj. práce na základě pracovní smlouvy na plný úvazek pro jednoho zaměstnavatele. Tuto formu ještě stále preferuje většina lidí. Jako její hlavní pozitiva vidí jistotu stálého zaměstnání, pravidelný jistý příjem ... Tyto jistoty jsou ale v dnešní době dost diskutabilní. Nikdo vám nemůže zaručit, že o práci nepřijdete, že vás nespláchne další vlna propouštění z organizačních důvodů. Jiní lidé vnímají jako výhodu, že jsou placeni za čas strávený v zaměstnání (ne za skutečný pracovní výkon), že mají nárok na placenou dovolenou, nemocenskou, že o ně zaměstnavatel různě pečuje a poskytuje jim různé benefity ... Ani tyto výhody nemusejí ale být trvalé. Čím dál víc zaměstnavatelů se snaží vázat odměňování zaměstnanců na skutečný, měřitelný pracovní výkon. A benefity jsou jedna z prvních věcí, které firma v době krize omezí nebo zruší. Tato forma práce je takovým "dinosaurem" na pracovním trhu, budoucnost ale patří jiným formám.
2. Práce na částečné flexibilní úvazky nebo dohody pro více zaměstnavatelů
Typickým příkladem je například učitel, který má více kratších úvazků na různých školách.
3. Práce na volné noze
Člověk pracuje na živnostenský list nebo na dohody, dělá určitou činnost pro různé klienty, a to sám (nemá žádné zaměstnance). Od klasického živnostníka se liší v tom, že ke své práci nepotřebuje žádné výrobní prostory, sklady, prodejny ani kanceláře. Nepotřebuje ani žádný velký kapitál do začátku (jeho hlavním kapitálem je jeho know-how) a má většinou nízké režijní náklady.
4. Portfoliová kariéra
Může být kombinací práce na volné noze, na dohody i na částečné úvazky. Hlavním znakem portfoliové kariéry je, že se člověk věnuje několika různým oblastem činnosti a pracuje současně nebo postupně na různých projektech.
5. Podnikání v rámci vlastní firmy
Sem patří všichni, kteří podnikají, ať už jako živnostníci, nebo formou s.r.o. či a.s. Něco vyrábějí, s něčím obchodují, poskytují nějaké služby a zaměstnávají za tím účelem další lidi.
6. Pasivní příjmy
Vydělávat peníze můžeme i bez toho, abychom chodili do práce. Můžeme si vytvořit zdroj pasivních příjmů - například z obchodování s cennými papíry, z pronájmu nemovitosti, z placené reklamy na svých webových stránkách atd.
Britský kouč John Williams mluví o revoluci ve světě práce a říká:
"Přibývá lidí, kterým už nestačí jen vydělávat peníze, aby zaplatili nájem, ale touží po tom, aby měl jejich život hlubší smysl - potřebují vytvářet něco výjimečného, říkat něco důležitého, zkoušet něco nového, užívat si, riskovat a mít odvahu také někdy pořádně narazit - anebo pořádně zbohatnout. Dychtí po svobodě, různorodosti, podnětech a vzrušení, chtějí posouvat hranice svých možností a každý den se rozvíjet".
Takové lidi obvykle nenajdete v klasickém zaměstnání. Jejich doménou jsou většinou oblasti 3 - 6.
Jakou formu práce preferujete vy a proč?
Napiště svůj komentář do diskuze!